Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir?

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslamda ibadet » Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir?
Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir?

Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir? Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin? sorusu ile birlikte sizlere öncelikle Zilhicce ayı ne demektir bununla ilgili bilgi vereceğiz ve sonrasında sizlere Arefe gününde oruç tutmanın fazileti ile Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti konusunda sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle Zilhicce ayı dediklerinde Kurban bayramının olduğu yani içinde bulunduğu aya Zilhicce ayı denir. Oruç tutulan günleri ise kurban bayramında 9 gün öncesi ile toplam 10 gün olarak bilinir. Son gün ise Kurban bayramının ilk gününe denk gelmektedir.

arefe gunu orucu fazileti - imanvekuran.com
arefe gunu orucu fazileti

Arefe günü ise bayramdan bir gün öncesi olarak bizlere izah edilmiştir. Şimdi sizlere Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin? sorusunun yanıtını en ayrıntılı şekli ile vermeye çalışalım inşaAllah. Arefe günü ile Zilhicce ayı içerinse tutulan en hayırlı oruç arefe günü tutulan oruç olarak bilinmesi daha hayırlı olacaktır. değerli kardeşlerim ibadetlerde özellikle oruç ibadetlerinde amacın aç kalmak değil ruhu temizlemek olduğunu asla unutmayın. Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin?

Zilhicce ayı ve arefe günü oruç tutmanın fazileti

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen kişi yada kişiler bu günlerin tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Bundan yana bir sıkıntı yoktur. Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin?

Zilhicce ayı orucu ile Arefe günü orucu aynı mı?

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak

“Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.”

(Müslim, Sıyâm, 196-197)

buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Şamanizme inanan Kızılderili çift İslam’ı seçti İslami isimlere Çin’den Engel ( Engellenen Müslüman İsimleri ) Kader ile ilgili hayatta duyduğunuz ifadeler nelerdir? Peygamber Efendimiz üzüdüğü zaman nasıl dua ederdi İslam’a göre çalışan kadının durumu Veysel Karanî ( Üveys bin Âmir Karnî ) hayatı

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır