Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir?

by prAmid

Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti nedir? Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin? sorusu ile birlikte sizlere öncelikle Zilhicce ayı ne demektir bununla ilgili bilgi vereceğiz ve sonrasında sizlere Arefe gününde oruç tutmanın fazileti ile Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti konusunda sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle Zilhicce ayı dediklerinde Kurban bayramının olduğu yani içinde bulunduğu aya Zilhicce ayı denir. Oruç tutulan günleri ise kurban bayramında 9 gün öncesi ile toplam 10 gün olarak bilinir. Son gün ise Kurban bayramının ilk gününe denk gelmektedir.

arefe gunu orucu fazileti - imanvekuran.com
arefe gunu orucu fazileti

Arefe günü ise bayramdan bir gün öncesi olarak bizlere izah edilmiştir. Şimdi sizlere Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin? sorusunun yanıtını en ayrıntılı şekli ile vermeye çalışalım inşaAllah. Arefe günü ile Zilhicce ayı içerinse tutulan en hayırlı oruç arefe günü tutulan oruç olarak bilinmesi daha hayırlı olacaktır. değerli kardeşlerim ibadetlerde özellikle oruç ibadetlerinde amacın aç kalmak değil ruhu temizlemek olduğunu asla unutmayın. Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin?

Zilhicce ayı ve arefe günü oruç tutmanın fazileti

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen kişi yada kişiler bu günlerin tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Bundan yana bir sıkıntı yoktur. Arefe gününde ve Zilhicce ayında oruç tutmanın fazileti hakkında bilgi verir misin?

Zilhicce ayı orucu ile Arefe günü orucu aynı mı?

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak

“Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.”

(Müslim, Sıyâm, 196-197)

buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

İlgili İçerikler

Leave a Comment