Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Anayasa değişikliği Halk oylaması nasıl olacak

Ana Sayfa » İslam Haber » Güncel Haber » Anayasa değişikliği Halk oylaması nasıl olacak
Anayasa değişikliği Halk oylaması nasıl olacak

Halk oylamasına doğru ilerleme süreci başlamış oldu. Bundan sonra Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi için start verilmiş oldu. Cumhurbaşkanı onayı birlikte halk oylamasına da geçilmiş olacak. Peki bu süreç nasıl işeyecek ve Halk oylamaya nasıl gidecek. Kafalarda soru işaretlerini cevaplamak adına bu sorularınızın yanıtını veriyoruz. İşte Halk oylamasının süreci ve referandum öncesi başkanlık sistemi ile ilgili merak ettikleriniz

Anayasa değişikliklerinin açıklanması ve tanıtılması amacıyla, TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler ve Cumhurbaşkanı, halkoylaması gününden önceki yedinci günden itibaren, halk oylamasından önceki gün saat 18.00’e kadar radyo ve televizyonla propaganda yapabilecek.

Oy verme kütüğü ile sandık listesinde kayıtlı olan ve oy kullanma yeterliği bulunan her vatandaş halk oylamasına katılacak ve oyunu kullanacak. Yabancı ülkelerdeki vatandaşlar, halk oylamasından 20 öncesinden başlayarak oylarını kullanabilecek.

Seçmen kütüğünde ve sandık listesinde kaydı ve oy kullanma yeterliği bulunduğu halde halk oylamasına, hukuki veya fiili mazereti olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından para cezası ile cezalandırılacak. Ancak, halkoylaması gününden itibaren üç ay içinde hukuki veya fiili mazeretini bildiren ve mazereti ilçe seçim kurulu başkanınca geçerli görülenlerden bu para tahsil edilmeyecek.

Sandık, ilçe ve il seçim kurullarınca düzenlenecek tutanaklarda; sandık listesinde kayıtlı olanların sayısı, halkoylamasına katılanların sayısı, geçerli olan oyların sayısı, geçerli olmayan oyların sayısı, Anayasa değişikliğine “Evet” ve “Hayır” oyu verenlerin sayısı ayrı ayrı gösterilecek.

İl seçim kurulları, ilçe seçim kurullarından gelen tutanakları toplayacak ve il birleştirme tutanağında beliren sonuçları derhal, YSK’ya bildirecek ve tutanağın onaylı bir örneğini gönderecek.

YSK, il seçim kurullarından gelen sonuçları birleştirerek ilan edecek. Geçerli oyların yarısından çoğu “Evet” ise anayasa değişikliği Türk milleti tarafından kabul edilmiş olacak.

Anayasa değişikliği Halk oylaması nasıl olacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Üç aylarda bulunan mübarek günler, geceler ve kandiller Korona Virüsü nedeniyle Cuma namazı iptal edilebilir mi? Peygamberimizin ( S.a.v ) sabah namazında okuduğu dualar Hz. Eyüb’ün sabrını anlatan güzel bir hikaye videosu Bin Derde Deva Dua – Darlık, Sıkıntı, Borçlardan kurtulmak için dua Kusmak ( İstiğfar Etmek ) orucu bozar mı?

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır