Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Allah’ın Rahmet ve Merhamet kapısına Bekçilik Yapmak

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » Allah’ın Rahmet ve Merhamet kapısına Bekçilik Yapmak
Allah’ın Rahmet ve Merhamet kapısına Bekçilik Yapmak

Rahman ve Rahim olan Allah Azze ve Celle hazretlerinin sonsuz merhameti insanlar ve cinler için kurtuluş yoludur. Hayat ve yaşam döngüsünde sonsuz nimetler sunulmasına rağmen bizlerde nankör olmaya devam ettik. Öyle ki Allah Azze ve Celle hazretlerinin merhamet kapsının önünde durup yasaklayıcı olabiliyoruz.

Düşünsenize kapının sahibi sonsuz rahmet ve merhametiyle kullanıcı kabul ederken, bizlerin kalkıp yeniden kanunlar çıkartarak yasaklayıcı bir zihniyetle kapının önünde nöbet tutmamız nasıl bir ruh halidir. Allah Azze ve Celle hazretlerini unutmak ve sundukları nimetlere olan şükür kısmında ki eksiklikler bu durumu pekiştirmiş, günlük yaşam standartlarına ulaşma hayalleri uğruna unutmuşuz.

Oysa ki Allah Azze ve Celle hazretleri bizleri o kadar çok uyardı ki; Gaflet uykusunun ne kadar ağır olduğunu en ufak bir sapmanın nasıl yoldan çıkartacağını hepsini bizlere rehber olan kitabı keriminde sundu.

Değerli kardeşlerim;

Bizlerde artık Allah Azze ve Celle hazretlerinin kanunları yerine kendi kanunlarımızı çıkartmış ve hüküm konusunda da gerçek sahibi yerine kendi olgumuza bırakmışız. Bu durumun bizleri ne ale getirdiğini görmek için şükrederken şükür etme şeklini bile yanlış yaptığımızdan dolayı kölelik olarak ifade edilebilmektedir. Oysa ki şükür etmek için önce Müslüman olduğunu hatırlamalı ve üzerine düşen görevi ( İslam dini kuralları çerçevesinde düzenledikten sonra ) yerine getirmelisin ki şükretmeyi öğrenesin.

Şükretmekte ki farklılık neden kölelik olduğunu da bir kaç cümle ile izah etmeye çalışayım. Ekmek parası elinden alındığında itiraz edip ekmek paran için mücadele etmek yerine oturup şükrediyorum demek köleliktir. Hakkını savunmak Müslümanın yapması gereken asli görevlerden biridir. Siz itiraz edersiniz gücünüzün yettiği kadar sonrasına tevekkül edip şükredersiniz.

İşte bu durumda kapının önüne bekçilik yapanların dayatmalarına artık şükreder hale geldiğimizden dolayı aslımızı unutmuşuz. Aslını unutmanın en güzel tarifi ise Peygamber Efendimizin güzel ifadesi ile haramzadedir.

Merhamet ve Rahmet kapısının sahibinin sadece Allah Azze ve Celle hazretleri olduğunu hatırlayalım ve bu kapıya bekçilik edenleri gördüğümüz de en azından uyarmaya çalışalım oda olmuyorsa kendinizce tedbirler alın. Çünkü asıl sahibinin huzuruna vardığında gerçeklerle yüzleştiğinde geri dönüşün olmadığını göreceksin.

Lütfen kardeşlerim Müslüman olduğumuzu hatırlayalım ve Merhameti birilerinden değil Allah Azze ve Celle hazretlerinden bekleyelim.

Allah’ın Rahmet ve Merhamet kapısına Bekçilik Yapmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ramazan ayına nasıl hazırlanmalıyız? Sevap Nedir? – Sevabı neye benzetebiliriz? İlim öğrenmeyi teşvik eden ayetler ve hadisler İslam dinin de inanç ve ibadet esasları nelerdir? Hz. Peygamberin Hayvan sevgisi ve Hadisler İslamafobi’nin Dünü ve Bugünü

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır