Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler

Ana Sayfa » İslami Cevaplar » İslam'da İlim » Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler
Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler

İslam dini temel prensipler üzerinde inşaa edilmiştir. İslam hem insan düzenini sağlamayı hemde insanlar için adil olan konuları da en iyi şekilde ve tarafsız bir şekilde düzenler. Bunun en büyük örneği ise Kuran-ı Kerimde Hak, Hukuk ve adaletle ilgili bir çok ayeti kerimenin bulunması gösterilebilir.

Hem Müslümanın bireysel yaşantısına hemde toplumsal yönetimlere kadar sürekli adaletli olmayı emreder. Tabi görevini iyi ve kötü yönleri kullanan insanların olması da söz konusu olacaktır. İşte sizlere Kurandan geçen konu ile ilgili ayeti kerimeler.Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler

Müslümanlar nasıl ifade edilir?

“Yarattıklarımızdan, hakka yöneltip-ileten ve onunla adaleti kılan (uygulayan) bir ümmet vardır.” (Araf Suresi, 181)

Müslüman olan ümmeti adaleti uygulayan olarak tanıtan bu ayeti kerime de Hakka ve hukuka ne kadar önem verildiğini görmekteyiz.Daha işin başında Müslümanların tanıtımı Adaletle yapılmaktadır. Adaletle ilgili ayetlerin ilkini okuduğunuz da çok şey anlamamız gerekmektedir.

Adalete verilen önem

Adalete verilen önem

“And olsun, Biz elçilerimizi apaçık belgelerle gönderdik ve insanlar adaleti ayakta tutsunlar diye, onlarla birlikte kitabı ve mizanı indirdik.” (Hadid Suresi, 25)

Adaletin ayakta durması için insanlara hem yardımcı bir kaynak gönderilmiş hemde bu görev olarak onlara verilmiş. İnsanların haklarına girmek, hukuka aykırı davranmak ve İslamın belirlediği sınırlar dışında veya adaletten uzaklaşmanın sonu ise hüsran olacaktır. Adalete verilen önem

Adaletle ilgili ayeti kerimeler

Adaletle ilgili ayeti kerimeler

De ki: “Rabbim adaletle davranmayı emretti… (Araf Suresi, 29)

Allah’ın ayetlerini inkâr edenler, peygamberleri haksız yere öldürenler ve insanlardan adaleti emredenleri öldürenler; işte onlara acıklı bir azabı müjdele. (Al-i İmran Suresi, 21)

Nisa Suresi, 135. ayet: Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.

Adalet, Hak ve Hukukla ilgili ayeti kerimeler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Peygamber, Nebi, Elçi, Resul ve Mucize kavramlarının anlamı ve araştırma Ayetel Kürsi Suresinin faziletleri, faydaları ve sırları Hz. Muhammed’in ırkçılığa bakışı ve Sözleri ABD Başkanına karşı durmanın adı: ABD karışımı İslam Trump’un Başkanlığı İsrail’e kapları açtı Hz. Muhammed’in ( s.a.v ) hayatının kısa özeti

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır