Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

2017 hac kurası ne zaman çekilecek?

Ana Sayfa » İslam Haber » Diyanet Haber » 2017 hac kurası ne zaman çekilecek?
2017 hac kurası ne zaman çekilecek?

2017 ocak ayının son günü itibari ile diyanet tarafından Hac kayıt yenileme işlemleri bittiği andan itibaren Hac’a gitmek isteyen hacıların bu sefer de merak ettikleri diğer soru akla geldi. Peki Hac için kuralar ne zaman çekilecek?

Değerli kardeşlerim Diyanet işleri başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen Hac organizasyonlarında bilmeniz gereken bir kaç detayı aktardıktan sonra sizlere Hac kuralarının ne zaman yapılacağını izah edeceğiz.

Mescid-i Haram bölgesi çalışma faaliyetleri nedeniyle İslam ülkelerinin bir çoğuna kota konmuş ve bu nedenle de bir çok kimsenin hacı olması engellenmektedir.

Hac ziyaretini gerçekleştirecek ve kutsal topraklara kavuşma arzusu ile yanıp tutuşan kardeşlerim için bu sevindirici bir kontenjan fazlalığı söz konusu olacaktır. geçen yıl baz alındığında 30 bin kişi fazladan haca gidebilecek. Diyanetin yoğun çalışmaları sonrasında Kontenjan 80 bine çıkarılmış, bir önceki yıl 60 Bin olan sayı fazla olarak bu yıl tamamlanacak.

Şimdi Hac adaylarımızı fazla merakta bırakmadan sorularının cevabını verelim.

bu yıl 23 Şubat tarihinde çekilecek. Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısının bu sene 2 milyonu aşacağı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu sene hac görevini yerine getirmek isteyen 335 bin kişinin ilk kez kayıt yaptırdığı belirtildi. Daha önce otomatik gerçekleştirilen kayıt yenileme işleminin ise 9 Ocak’ta başlayıp, 31 Ocak’a kadar devam edeceği kaydedildi. Daha önce kayıt yaptıran ve kayıtlarını bu yıl yenilemesi beklenen yaklaşık 1 milyon 700 bin hacı adayına bu yıl 335 bin kişinin eklenmesiyle, hacı adayı sayısı 2 milyonu aşacağı düşünülüyor.

KONTENJAN ARTTI, 80 BİN KİŞİ HACI OLACAK

Suudi arabistan’ın Mescid-i Haram bölgesinde sürdürdüğü genişletme çalışmaları kapsamında Türkiye, 4 yıldır 74 bin olan kotasına rağmen, bu kotanın azaltılması nedeniyle yaklaşık 60 bin kişiyi hacca gönderebiliyordu.

Geçen yıl 59 bin 200 olan hacı adayı kontenjanı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Suudi yetkililer arasında imzalanan 2017 Yılı Hac Protokolü çerçevesinde 80 bine çıkarıldı.

2017 hac kurası ne zaman çekilecek? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Rüyada Abdest aldığını görmek anlamı Niran Ünsal’ın Ticari kaygısı Farzın önüne geçti Peygamber Efendimizin ( S.a.v ) gece namazı duası Kuran-ı Kerime göre insanın özellikleri nelerdir? Örümcek Ağını nasıl yapıyor? Allah’a imanla ilgili Kuranda geçen ayetler

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

İman ve Kuran İslami haber Kaynağı - Tüm Hakları Saklıdır